İspanya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?
Demek ki senin de İspanya Erasmus vizesi ne ihtiyacın var. Önce kahveni al ve sakince otur, emin ol burada ihtiyacın olan her şeyi bulacaksın günün sonunda rahat bir şekilde konsolosluğa başvuruya gidebileceksin.


Öncelikle "Neden İspanya'yı seçtin?" Bunu biraz düşün. Çünkü İspanya, İngilizce'nin pek konuşulmadığı bir ülke. İspanya'da bu nedenle biraz sorun yaşayabilirsin ama öte yandan Türkçe bile konuşamayan insanlar Erasmus yapıyor. Dolayısıyla bazı şeyleri çok da takmamak gerekir. Lafı fazla uzatmadan İspanya Erasmus vizesi için neler gerekli onlardan bahsedeyim efendim.

Dikkat etmeniz gereken birkaç tane husus var. Bunlardan ilki ve en önemlisi birazdan bahsedeceğim, oraya götüreceğiniz, evraklar söylediğimiz sırada olmalı. Evet evet yanlış anlamadınız evrakların belli bir sırası var ve bu sırada teslim etmezseniz oradaki görevli abla size İngilizce çeşitli kötü sözler söyleyebiliyor. Buna imkan vermemek için her şeyin eksiksiz ve düzgün bir şekilde kendisine takdim edilmesi zarurettir.

Öncelikle konsolosluğumuzun resmi web sitesini öğrenelim. Bu arada ben İstanbul'da ikamet ediyorum ve anlatacağım her şey İstanbul'daki konsolosluğa aittir. Ankara'dakine gidecek vatandaşlar mutlaka orada istenen diğer belgeleri de edinsin!(Uçak bileti vs)
http://www.exteriores.gob.es/Consulados/ESTAMBUL/tr/Pages/inicio.aspx (Bu site ve BLS international haricinde hiçbir siteye itibar etmeyiniz. Evet, bu siteye de güvenme!)

İspanya Konsolosluğu - BLS International 
Aracı firma turistik ve kısa süreli vizeler için sizin muhatabınız olacak. Fakat 90 günden uzun vizeler için konsolosluğa direkt başvurmanız gerek. Bu durumda randevunuzu BLS'nin sitesinden "Konsolosluk için Randevu Al" başlığından almanız gerekmektedir. Her türlü randevuyu BLS International sitesinden alacaksınız. 

Ben Erasmus özelinde yazıyorum bunları ama Erasmus haricinde gezi, master veya direkt olarak üniversite okumak için gidiyorsanız durumlarınız biraz değişiklik gösterebilir. Yazının ilerleyen kısımlarında onlardan da bahsedeceğim.


Birazdan bahsedeceğim tüm formlar kesinlikle fotokopi olmalı. Siz işinizi garantiye alıp renksiz fotokopi çektirin ki işiniz kolaylaşsın. Ayrıca her belgenin orijinalini de yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Sormaları halinde derhal iletebilmeniz için hazırlıklı olun. Tavsiyem, iki fotokopi bir orijinal belge ile gitmenizdir. Ayrıca tüm belgeleri numaralandırdığım sıraya göre hiçbir poşet zımba vs kullanmadan görevli ablaya vermeniz gerekir. SIRA ÇOK ÖNEMLİ! 

1- Başvuru Formu (İndirme Linki: http://www.exteriores.gob.es/Consulados/ESTAMBUL/Documents/SolicituddevisadonacionalIngl%C3%A9s.pdf )

İlk belgemizden başlayalım. Başvuru formunu üstte verdiğim linkten indirebilirsiniz. Adobe Acrobat programı ile PDF dosyalarını düzenleyebilir ve çıktı alabilirsiniz. Benim naçizane tavsiyem bir bilgisayar üzerinden düzenlenmiş ve doğru şekilde doldurulmuş dosyayı götürmeniz. Başvuru sırasında ıslak imzalı ve orijinal olarak teslim edilecek tek dosya başvuru formudur.


Küçük bir not; başvuru formunda İspanya'daki adres bilginiz istenir. Eğer yurt vb bir yerde konaklama yapacaksınız sizden bu kurumun adresini bekliyorlar. Yok ben evde kalacağım ama ev işini oraya gidince halledeceğim derseniz bu kısmı boş bırakmanız gerekiyor. Fakat her halukarda en az 15 günlük (15 günden az olmamalı kabul edilmiyor.) bir otel rezervasyonu yapmanız ve başvuru esnasında bir öğrenci evi gibi bir yerde kalacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Başvuru formuna 15 günlük yer ayırttığınız otel/hostel adresi yazmanız iyi olacaktır.

Bir önemli nokta daha var. Rezervasyonunuzu İspanya toprağına ayak basmadan iptal etmeyin arkadaşlar. (Şimdi diyeceksiniz benim kaynım iptal etti hiçbir şey olmadı. Olabilir. Ama ben size konsoloslukta yapılan uyarıyı aktarayım gerisi sizin sorumluluğunuz olsun.) Neden diye soracaksınız şu yüzden İspanya toprağına girdiğimizde oradaki pasaport polisi bize sen burada ne arıyorsun ne yapacaksın nerede kalacaksın diye sorabilir ve iptal edilmiş bir rezervasyonumuz varsa polis bizi sınır dışı edebilir.

2. Kabul Belgesi

Karşı okuldan alacağınız Kabul belgesini ikinci sırada dosyanıza ekliyorsunuz. Kabul belgesini karşı okuldan istemek, tarihlerini öğrenmek tamamen öğrencinin sorumluluğundadır. AB ofisiniz veya bölüm Erasmus koordinatörünüzün umurunda olmayacaksınız. E-Posta trafiğine kendinizi alıştırın.

3. Hibe Teyit Belgesi:

Bu belgeyi çok seviyorum. AB ofisinden edineceğiniz ve üzerine aylık hibe miktarınızı yazacağınız bu belgeyi AB ofisine onaylatıyorsunuz. Peki ne işe yarıyor? Bu belge ile hem "Erasmus öğrencisi" olduğunuz ve "hibeli Erasmus öğrencisi" olduğunuz teyit ediliyor. Peki hibeniz yoksa ne yapacaksınız? Maddi destek kısmını "yok" olarak işaretleyeceksiniz. Bu belgeye hibesiz de ihtiyacınız var çünkü sizin Erasmus teyitiniz bu.

Ayrıca, eğer hibeniz varsa 246.60₺ başvuru ücretinden muafsınız. Babana söyleme diye uyardı oradaki tatlış görevli :)

4. Okul Ödemesi Banka Dekontu:

Eğer gideceğiniz okula bir ödeme yapacaksanız veya okulun yurdunda kalacaksınız ve okul ödemesi yapıyorsanız yine yurdun tüm ücretini ödemeniz lazım. Bu da önemli bir nokta yüzde 20'sini şimdi %80'ini oraya gidince öderim gibi bir olay söz konusu değil. Tüm ücreti gitmeden önce ödemeniz ve dekontunu buraya iliştirmeniz gerekiyor.

5. Öğrenci Belgesi

Okulunuzdan alacağınız güncel ıslak imzalı ve mühürlü bir öğrenci belgesi. Eğer öğrenci değilseniz tabii ki bu belge yok. Ama burada Erasmus vizesini konuşuyoruz sonuçta :)

6. Konaklama Belgesi:

Az önce de bahsettiğim gibi 15 günlük bir konaklama belgesine ihtiyacınız var. Ben orada evde kalacağım için konaklama belgem olmadığını söylediğimde "Eksik Belge" ile vize başvurumu yaptılar ama işleme alınmadı. Hemen ertesi günü bu belgeyi götürüp teslim ederek vize işlemini başlatabildim.

7. Sağlık Sigortası:

Sağlık sigortası en az "30000 Euro" teminatlı olmalı ve sizin "cenaze nakil masraflarınızı içermeli" kritik nokta bu. Pek tabi ayakta tedaviyi de içermeli. Ben burada kendimden bir örnek vermek istiyorum. Ben Allianz Sigorta'nın herhangi bir acentesine gittim. İspanya vizesi için sağlık sigortası yapmam gerektiğini söyledim. Bana 2017 Kasım ayı şartlarına göre 45 Euro'luk en ucuz vize sigorta paketini önerdiler. Ben de birkaç tane ek sigortayı içeren 50 Euro'luk sigortayı yaptırdım. Oradaki görevli bu sigortayı kontrol etti ve onayladı.

8. Sabıka Kaydı:

Eğer 6 aydan uzun kalacaksanız sabıka kaydı ve hemen ardından doktor raporu(kuş gribi gibi bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık taşımadığınıza dair) olması gerekiyor. Burada 2005 dünya sağlık örgütü bilmem nesine göre yazması lazımmış ben uğraşmadığım için bilmiyorum. Siz hastaneden şaaparsınız bunu.

Ben bir dönem Erasmus yapacağım için buna ihtiyaç duymadım. Zaten istemediler bile. Kabul belgesi tarihlerim tam 6 ay ve 181 gün idi. Bana verdikleri vize 180 günlük fakat 9 aylıktı. Yani 9 ay boyunca toplamda 180 gün orada kalabilecek ve istediğim gibi giriş çıkış yapabilecektim. Başvuru formuna giriş sayısını multi girişi işaretlemeyi unutmayın.

9. Sağlık Raporu:

  Yukarıda bahsettiğim üzere 6 aydan uzun kalacaklar içindir ve tam teşekküllü bir hastaneden heyet raporu alınarak veriliyor. Ehliyet alacakken devlet hastanesine gitmiştim. Elime bir kağıt vermişlerdi. İçinde tüm birimler yazıyordu. Tek tek doktorlardan sıra alıp muayene olmam gerekiyordu ama o muyeneler bile ücretli(eczanede ilaç alırken fazladan ödüyoruz bu masrafları) olduğu için 60 TL'ye özel hastaneden temin etmiştim. Tavsiyem özeldir.

10. Maddi Durum Evrakları:

Ne varsa götürün. Sizin veya çekirdek ailenizden birinin her türlü varlığını gösterin. Zararı yok. Araba ruhsatı, ev tapusunu, arsa tapusu, dükkan, banka hesap dökümü(eğer ev araba babaya aitse babanın banka hesabını götürmek mantıklı olacaktır.) maaş bankaya yatıyorsa bordroya gerek yok zaten hesap dökümünde gözükür ama öyle değilse onu da ekleyin. Benimle başvuru yapan arkadaşımın babasının hesabında 500TL varsa bunu kabul etmeyiz dediler. Onu da eksik belge ile kabul ettiler. Tekrardan para yatırıp hesap dökümü aldı. Siz siz olun Erasmusa karar verdiğiniz an para biriktirmeye başlayın. Hesap dökümü 3 aylık olacak. 3 ay boyunda hesabınızda 2000+ TL para olsun.

11. TC Kimlik Belgesi ve İkametgah:

https://www.turkiye.gov.tr/'den belge almanızı kat-iyen önermem. Gidin adam akıllı nüfus dairesine ıslak imzalı ve mühürlü ikametgah belgenizi alın. Aynı zamanda nüfustan 12 numaralı belgeniz olan "Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği"nizi de alacaksınız. Tertemiz işte.

12. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:

Aile Bağı Gösterir belge istiyorlar. Çünkü sizin babam diye hesap dökümünü götürdüğünüz kişinin babanız olduğundan emin olmaları gerek. Bu belge bu belgedir. Nüfustan alınız.


Ben emniyete gittim ve 25 yaşıma kadar ücretsizmiş verin gitsin dedim. Sağ olsun oradaki memur da 25. yaş günüme kadar harçsız pasaport çıkarttı. Birçok öğrencinin ilk yurtdışı deneyimi erasmus olacağı için bir bu bilgiyi de vereyim istedim. Sadece 90TL cüzdan bedeli ile 25 yaşa kadar ücretsiz pasaport alabiliyorsunuz. Eğer 25'i geçtiyseniz okuldan eğitim faaliyeti nedeniyle pasaport çıkartacağınızı belirtir bir belge ile başvurursanız yine pasaport harcı ödemezsiniz.

13. Pasaport Fotokopisi:

Pasaportunuzun ilk sayfası yani bilgilerinizi içeren kısmın fotokopisi gerekiyor. Geri kalan kısım önemli değil çünkü pasaportunuzu oraya bırakacaksınız. İsterlerse incelerler :) Sizden pasaportunuzu alarak bu fotokopinin doğruluğunu teyit ediyorlar.

Bu kadar :)

Evet, belgeleriniz bu kadar. Bu söylediğim sıra çok önemli ama siz yinede konsolosluğa başvuruya gittiğinizde her tarafta asılı bulunan hatta konsolosluğun dış kapısında dahi asılı bulunan evrak sırasına bakın. Evrak listesine bakın. Başvuru tarihinizden önce mutlaka konsolosluğa giderek bu evrakları sorun. Bilgi alın. Eksik belge veya başka bir sebeple randevunuzun yanmasını veya tekrar izin alıp oralara gitmek istemezsiniz. Konsolosluğu'nun kapısında bu bilgilerin olacağı benim aklıma gelmedi ve spontane gelişti ama tecrübeli olduğum için bundan sonra, önce konsolosluğa giderek bilgi almak isteyeceğim.

BLS International Nedir?

Bizim seyahatimiz/konaklamamız 90 günden fazla olduğumuz için BLS International(şuan için resmen anlaşmalı oldukları firma/acente) bizim vizelere bakmıyor. Ama tatil veya başka sebeple 90 güne kadar olan vize alacaksanız onlardan her türlü bilgiyi alabiliyorsunuz.

İspanya'daki öğrenci vizesi için gerekli belgeler bunlar arkadaşlar. Eğer siz öğrenci için Schengen vizesine başvuracaksanız belgeler değişir ve daha fazla belge ihtiyaç duyacaksınız.

Bu Bilgiler Değişebilir!

Tabii ki ben bu bilgileri 2017 Kasım ayında veriyorum konsolosluk her türlü değişikliği yapma hakkına sahiptir. Tekrar tekrar söylemek istiyorum buradaki bilgileri tamamladıktan sonra mutlaka konsolosluğa giderek evraklar hakkında bilgi alın Konsolosluğu'nun kapısında evrakların sırası yazıyor o sıradan yararlanarak evraklarınızı teslim edebilirsiniz. Tamamı fotokopi olacak. Evraklar belirtilen sırada olacak ve fotokopi olacak.

Oradaki İnsanları Nasıl Davranır?

Kapıdaki güvenlik abi çok iyi birisi o size mutlaka yardımcı olur. Binaya girerken İspanyol polisler size halinizi hatırınızı soracak. Lütfen interpol sizi yakalamış gibi şaşırıp kalmayın :) Birkaç tane İspanyolca hal hatır cümlesi öğrenin ve polislerle minik bir diyaloğa girmekten çekinmeyin. Çok sevecen ve iyi insanlar orada çalışıyor. Gelelim belgeleri teslim edeceğiniz hanımefendiye... Bu hanımefendi her ne kadar sinirli asabi herkesi tersleyen, dosyaları üzerinize atan biri gibi gözükse de aslında sizin vize almanızı sağlayan ve sizin vize almanız için kendini paralayan bir insan. Eğer o size zorluk çıkarmazsa aşırı bir durumunuz yoksa vizeyi alırsınız. İngilizce muhatap olacağınız için karşılaşacağınız sorular için pratik yapmanızda fayda var. Merak etmeyin İspanyollar da akıcı İngilice konuşamıyor kimse sizi yargılamaz. Derdinizi anlatın yeter.

Kötü Bir Anı...

Benden hemen önce öğrenci Schengen vizesine başvuran bir kız vardı. Bu kızın elinde onlarca sayfa doküman vardı. Konsolosluk binasının içerisinde her yerde bu dokümanların belli bir sıra içerisinde teslim edilmesi gerektiği yazıyordu. Hem İngilizce hem de Türkçe bu bilgiler mevcut iken bu kız arkadaşımız bu bilgileri göz ardı ederek belgelerini sıraya koymadan hanımefendinin yanına gitti. Hanımefendi, önce kıza masayı göstererek masada yazan belge sırasına göre sıraya koyarak belgeleri teslim etmesi gerektiğini söyledi. Ardından bu kızımız belgeleri sıraya koydu tekrardan başvuru camına geçti. Bu sefer de belgelerinin bazılarının orijinal hallerini teslim ettiği anlaşıldı. Hanımefendi burada sinirlendi ve her belgenin kat-iyen fotokopisinin olması gerektiğini belirterek kızımızın başvurusunu bakmaksızın reddetti. Kızımız tekrardan randevu alarak (tabii ki 1 ay beklemesi gerekecek) dosyaların hepsini fotokopisini çekerek tekrar başvuruya gelebilir. Siz siz olun buradaki uyarılarıma uyun arkadaşlar.

Son Bir Not

Oldu ki başınıza üstteki gibi bir olay geldi. O gün 12'ye kadar şansınızı tekrar deneyebilirsiniz. Böyle aksilikler yaşamamak için bütün dosyaların fotokopilerini hatta fotokopilerinin fotokopilerini ve orijinallerini yanınızda bulundurun. Bütün dosyaların orjinallerini sorabilirler. Pasaportunuzu ve kimliğinizi isteyebilirler. Banka hesap dökümünüzün imza sirkülerini isteyebilirler. Hesap dökümü alırken konsolosluğa verileceğini belirtin mutlaka.


     Benim vize sonucum 7 günde belli oldu. Belli olunca aradılar çağırdılar durumu söylemediler. Gidip pasaportumu teslim alınca ilk sayfada vizemi gördüm. Süreç gerçekten basit ve kısa ;) İspanya'nın resmi tatillerine denk getirmemeye çalışın.Bu da size kıyağım :)


Bu yazı dış kapıda bulunuyor. Burada ikametgah belgesi yazmıyor ama istiyorlar. Aile bağı belgesi de yazmıyor ama o da lazım dostlar. Dikkat ediniz.
Umarım bu yazı, vize alacak insanlara bir nebze olsun yardımcı olur.Bu kadar yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Okumak zordu ama yazmak kolaydı. Google sağ olsun Google Drive üzerinden sesten yazıya çevirdi. Cümlelerim buraya döküldü.

Sevgilerle...


Teşekkürler Google

Google Plus'ta Paylaş

Hakkında: Ali Can Saglam

Selam, bu site benim kendimin :) Hakkımda detaylı bilgiyi "hakkımda" sayfamda bulabilirsiniz.

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz kaydedildi. Denetlendikten sonra yayınlanacaktır.