Babil.com’u Yorumluyorum

İçimden Gelenler, Neler Yaptıysam

Babil.com’u Yorumluyorum

Babil.com diğerleri gibi internet üzerindeki bir satıcı ama bazı avantajları var.

Bu yazıda sizlere babil.com hakkındaki görüşlerimi aktaracağım. Yazıyı okumak istemezseniz alttaki videoda tamamen aynı şeylerin görsel halini görebilirsiniz.

Babil.com birçok örneği gibi internet üzerinden kitap başta olmak üzere film, müzik, dergi gibi materyallerin satışını yapan site. Fakat bu, bu videoda konu olmasının tek sebebi değil. Birçok sebebi var, dilerseniz biraz bunlardan bahsedelim.

Benim için en önemli olan şey müşteri memnuniyeti. Babil.com bunu muhteşem bir şekilde sağlayabiliyor. Mesela, alışverişlerinizde evinize gelen kargonun özel bir kargolama poşeti yapmadığını göreceksiniz. Babil.com kendine has kutusu ve kartonu ile kitapları içine koyuyor ve bu kartonu size gönderiyor.

Benim için müşteri memnuniyetine etki eden ilk şey çevre hassasiyeti. Babil.com göreceğiniz bu kutu ile size ürünlerinizi gönderiyor. Bu kutu tamamen kartondan yapılmış ve ince… Sadece iki katmanı olan bir kutu. Bu kutunun üstüne kargo firması gördüğünüz gibi sadece bilgi etiketini yapıştırıyor ve bu şekilde size geliyor. Herhangi bir poşet yok. (yooook yokyokyokyok) Hatta hiç poşet yok. Sadece üstüne bantladıklarında bu bant poşet olarak sayılabiliriz. 🙂 Onun dışında poşete dair herhangi bir materyal bulunmuyor.

Tabii ki kitaplarınız da bunun içinde bunun içinde güvenli bir şekilde geliyor. Yan tarafında özel bir kartonla yine kitaplarınız darbelere karşı ve dışardan gelecek bazı maddelere karşı korunmuş oluyor. Kargonun geldiğinde buranın üstünde bir bant oluyor ve bu bandı yırttıktan sonra buranın altındaki yapışkanlı kısım açılıyor ve gördüğünüz gibi çanta şeklinde tasarlanmış, kitaplar bu araya konularak evinize gönderiliyor. İşte bu kadar basit. Babil.com’un bu karton tasarımını ben beğeniyorum ve hem onları onlar hem de çevreyi desteklemek için alışveriş yapıyorum.

Müşteri memnuniyetine etki eden ikinci etken ise verilen sözün tutulması. Babil.com’da verilen söz tutulmadı. Ama nasıl tutulmadı hemen açıklayayım. Ben tam dört tane kitap alacaktım. Alacağım üç tane kitapta aynı gün teslimat yazıyordu fakat birinde stok sorunu olduğu için beş gün içinde temin edilecektir diye yazmışlardı. Verdim siparişi ve ertesi gün bütün kitaplarımın kargoya verildiğini öğrendim. Beş iş günü yazan kitap da ertesi gün kargoya verildi. Bu benim için gerçekten çok önemliydi.

Üç numaralı etken ise yapılan kampanyalar! Babil.com’dan defalarca alışveriş yaptım birkaç tane alışverişimde Enpara.com’un %50 indiriminden yararlandım ve alacağım her şeyin %50’si bana iade edildi. Bu gerçekten müthiş bir şeydi. Hopi ve Miles &Smiles’ın kampanyaları devam etmekte. Yani siz Hopi puanlarınızı kullanarak Babil.com üzerinden bedavaya bile alışveriş yapabilirsiniz. Kampanyaların ne zaman değişeceğini ne zaman yenileneceğini bilmiyoruz ama ben her seferinde kampanyadan yararlandığımı sizlere bildirmek isterim.

Müşteri memnuniyetine etki eden en önemli husus bence yapılan sürprizler. Karton güzel, kargo hızlı geldi tamam, güzel, kampanya verdiniz tamam, güzel… Ben kargonun nasıl geleceğini biliyordum, kampanyayı orada alışveriş yaparken gördüm. Kargo geldi, açtım kutuyu, istediğim dört tane kitap kutunun içindeydi. O kitapları kaldırdıktan sonra altında başka şeyler de vardı. Babil yazan kitap ayıraçları gönderdiler. On ila on beş tane kitap ayıracı var. Yani bu demek oluyor ki bir süre kitap ayıracına ihtiyacım olmayacak. Onun dışında bu şekilde iki tane not defteri gönderildi. Küçük ama değerli bir hediye. Son olarak “Arka Kapak” dergisinin son sayısı yine hediye olarak gönderildi.

Birçok kitap sitesi var, birçok rakibi var ama gördüğünüz bu küçük jestler sayesinde beni kendilerine bir kez daha bağladılar. Sonuç olarak Babil.com’u kitap, film, müzik ve dergi alışverişleriniz için öneriyorum. Başka firmalar özellikle daha ucuza satmıyorsa Babil.com sizin için güzel bir alternatif olacaktır. İzlediğiniz veya okuduğunuz için teşekkürler, bir başka blog ve vlogda görüşmek üzere hoşça kalın!

Yazıyı paylaşarak daha çok insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir