Genel

İspanya Erasmus+ Vizesi Nasıl Alınır?

ÖNEMLİ HATIRLATMA! 
Konsolosluk istediği zaman istediği değişikliği yapabilir. Sizlerden ricam, bu siteyi baz alarak hazırlanmanız ama mutlaka randevunuzdan 2 hafta evvelden konsolosluk kapısına giderek bilgilendirme panosundan ve kapıdaki güvenlik görevlisinden(çok yardımsever bir bey) bilgi istemeniz. Vize başvuru süreci çok kasvetli olabiliyor. Kendinizi olumsuz şeylere karşı hazırlayın ki süreç daha kolay ilerlesin.
İspanya Erasmus vizesine dair her şey!

Efendim, son zamanlarda takip edemediğimiz kadar çok değişiklik oldu. 2 hafta önce vizeye başvurarak olumlu dönüş alan Ayşenur, güncel bilgileri benimle paylaştı. Ben de ivedilikle size iletiyorum. 
Duyuru panosunda yazılmış olan maddi durum evrakları hariç tüm belgeleri İspanyolcaya çevirtip noterden tasdikletip apostil bastırdım.  Kabul belgem ve otel rezervasyonum İspanyolca’ydı onlara herhangi bir işlem yaptırmadım. Maliyeti yaklaşık 2.000 tl’yi buldu. Konsolosluğa gittiğimde bunun gerekli olmadığını öğrendim. Boşuna masraf yapıp strese girmiş oldum.
Benimle beraber gelmiş olan diğer öğrenci arkadaşlar İngilizce-Türkçe belge sundular ve kabul edildiler. İspanya konsolosluğunun sitesinde bulunan başvuru belgelerini takip edebilirler. Başvuracak kişilere önemli tavsiyem ilk önce belgeleri İngilizce-Türkçe sunmaları. Açıkçası herkeste farklı prosedür olabiliyor. O anda görüştüğünüz kişiyle alakalı olarak belgeler sizden İspanyolca istenebilir ya da normalde kabul edilebilir. Zaten eğer İspanyolca istenirse eksik belge verdiklerinde 10 gün içinde çeviri tasdik işlemlerini yapabilirler. “Eksik belge ile başvurunuz alınır ve eksik belgeleri ertesi günlerde teslim etmeniz istenir.”
Sağlık sigortamı Allianz’dan yaptırmıştım. Geçerli olmadı. Onun için eksik belge yazdılar. Bizden istedikleri sigorta buradaki ssk,bağkur gibi olan sigortalara benzer bir sağlık sigortası. Allianz gibi şirketlerden yapılan seyahat sağlık sigortalarıyla bizim orada bakımımız olmuyormuş. Ben sigortamı Sanitas diye bir şirketten yaptırdım. Merkezi İspanya. Eksik belge sürecinde konsoloslukta içeri girip çıkan arkadaşlarla konuştuğumuzda Oncampus adlı bir şirketinde kabul edildiğini biliyorum. Yani geçerli olan Sanitas ve Oncampus. Ben Sanitası 250 euroya yaptırdım. Diğer arkadaşlarda bu civarlarda yaptırdı. Ama izlenimlerime göre Sanitas daha ilgili ve kapsamlı duruyor.
Yani ben çeviri yaptırdığım için boş yere yere masraf yaptım. Başvuru yapacak arkadaşlar sıkıntı yapmasınlar süreç zor görünebilir ama kolay. Mümkün olduğunca dışarıda bulunan öğrencilerle iletişimde olsunlar.Ek olarak benim başvurum 180 günlük. 180 günü geçen başvurulardaki ek olarak istenen adli sicil kaydı gibi belgelerin çevirtilmesi gerektiği hakkında bilgim yok. Sitede yazan neyse ona göre hareket etsinler. Ve eğer hibeli iseler İstanbul Konsolosluğu vize ücreti almıyor. Tekrardan iyi günler dilerim. 
Şimdiden kolay gelsin herkese. Herhangi bir soru olduğunda yine yardımcı olurum. İyi günler. 
Ayşenur’a desteğinden ötürü teşekkürlerimi iletiyorum.
_____________________________________
**Belgeleri hazırlarken İspanya konsolosluğunun paylaştığı evrak sırasına göre hazırlayın. Oraya götüreceğiniz, evraklar söylediğimiz sırada olmalı. 
**Bu arada ben İstanbul’da ikamet ediyorum ve anlatacağım her şey İstanbul’daki konsolosluğa aittir. Ankara’dakine gidecek vatandaşlar mutlaka orada istenen diğer belgeleri de edinsin!(Uçak bileti vs)

Öncelikle konsolosluğumuzun resmi web sitesini öğrenelim. Birçok web sitesi var ve bunların uzantıları .com .org şeklinde bilmelisiniz ki hiçbir devlet sitesi .com uzantılı olamaz.

Konu ile ilgili İspanya Dışişleri Bakanlığı Açıklaması: http://www.exteriores.gob.es/Consulados/ESTAMBUL/tr/Consulado/Pages/Articulos/08022018.aspx

İspanya hükumetine ait İstanbul konsolosluk sitesinin linki: İSTANBUL’A DAİR HER ŞEY!

http://www.exteriores.gob.es/Consulados/ESTAMBUL/tr/InformacionParaExtranjeros/Pages/Vize-%c4%b0%c5%9flemleri-Genel-Bilgi.aspx

İspanya hükumetine ait Ankara konsolosluk sitesinin linki: ANKARA’YA DAİR HER ŞEY!

http://www.exteriores.gob.es/Embajadas/ANKARA/es/InformacionParaExtranjeros/Paginas/Vizeler.aspx

BLS International(Tek Resmi Aracı Kurum)

BLS international firması İspanya devletinin vize işlerinizi yapar. Sizler turistik, eğitim, iş gibi her türlü vize başvurunuz için randevunuzu BLS’nin sitesinden alacaksınız. Fakat önemli nokta şu; BLS, turistik ve kısa süreli vizeler için sizin muhatabınız olacak. Erasmus, 90 günden uzun vize gerektirdiği için randevunuzu BLS’nin sitesinden alacaksınız ama görüşmek için bizzat konsolosluğa gideceksiniz. Bu durumda randevunuzu BLS’nin sitesinden “Konsolosluk için Randevu Al” başlığından almanız gerekmektedir. Her türlü randevuyu BLS International sitesinden alacaksınız.

 

Götüreceğiniz tüm belgeler kesinlikle fotokopi olmalı.

 

__________________________

Konsolosluk Girişindeki Pano(Tarih:12.07.2019)

Resmin büyük hali için tıklayın!

 

GEREKLİ EVRAKLAR

 

0- Vize Talep Dilekçesi: 

Vize başvurunuza ilişkin bir motivasyon dilekçesi. Niye gidiyorsunuz nasıl planlarınız var vs anlatacaksınız resmi bir dille.

 

1- Başvuru Formu (İndirme Linki: Resmi konsolosluk sitesi güncellendi. Üst kısımdan konsolosluk sitesinden bu belgeye ulaşabilirsiniz.)

İlk belgemizden başlayalım. Başvuru formunu üstte verdiğim linkten indirebilirsiniz. Adobe Acrobat programı ile PDF dosyalarını düzenleyebilir ve çıktı alabilirsiniz. Benim naçizane tavsiyem bir bilgisayar üzerinden düzenlenmiş ve doğru şekilde doldurulmuş dosyayı götürmeniz. Başvuru sırasında ıslak imzalı ve orijinal olarak teslim edilecek tek dosya başvuru formudur.

Başvuru formunda İspanya’daki adres bilginiz istenir. Eğer yurt vbi bir yerde konaklama yapacaksınız sizden bu kurumun adresini bekliyorlar. Yok ben evde kalacağım ama ev işini oraya gidince halledeceğim derseniz bu kısmı boş bırakmanız gerekiyor. Fakat her halukarda en az 15 günlük bir otel rezervasyonu yapmanız ve başvuru esnasında bir öğrenci evi gibi bir yerde kalacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Başvuru formuna 15 günlük yer ayırttığınız otel/hostel adresi yazmanız iyi olacaktır.

Rezervasyonunuzu İspanya toprağına ayak basmadan iptal etmeyin arkadaşlar. İspanya toprağına girdiğimizde oradaki pasaport polisi bize sen nerede kalacaksın diye sorabilir ve iptal edilmiş bir rezervasyonumuz varsa polis bizi sınır dışı edebilir.

 

2. Kabul Belgesi 

Karşı okuldan alacağınız kabul belgesi. Kabul belgesini karşı okuldan istemek, tarihlerini öğrenmek tamamen öğrencinin sorumluluğundadır. Bu belgede okulunuzun başlangıç ve bitiş tarihleri açıkça belirtilmelidir. Eğer size gelen belgede bu tarihler sadece ay yıl olarak yazılmışsa karşı okuldan gün/ay/yıl şeklinde yenisi talep edin. İspanyolca isteyin ki çevirmekle uğraşmayın.

 

3. Hibe Teyit Belgesi: 

AB ofisinden edineceğiniz ve üzerine aylık hibe miktarınızı yazacağınız bu belgeyi AB ofisine onaylatıyorsunuz. Peki ne işe yarıyor? Bu belge ile hem “Erasmus öğrencisi” olduğunuz ve “hibeli Erasmus öğrencisi” olduğunuz teyit ediliyor. Peki hibeniz yoksa ne yapacaksınız? Maddi destek kısmını “yok” olarak işaretleyeceksiniz. Bu belgeye hibesiz de ihtiyacınız var çünkü sizin Erasmus teyitiniz bu.

Ayrıca, eğer hibeniz varsa $68 başvuru ücretinden muafsınız. Babana söyleme diye uyardı oradaki tatlış görevli 🙂

 

4. Okul Ödemesi Banka Dekontu:

Eğer gideceğiniz okula bir ödeme yapacaksanız veya okulun yurdunda kalacaksınız ve okul ödemesi yapıyorsanız yine yurdun tüm ücretini ödemeniz lazım. Bu da önemli bir nokta yüzde 20’sini şimdi %80’ini oraya gidince öderim gibi bir olay söz konusu değil. Tüm ücreti gitmeden önce ödemeniz ve dekontunu buraya iliştirmeniz gerekiyor.

 

5. Öğrenci Belgesi 

Bildiğin öğrenci belgesi 🙂 Okulunuzdan İngilizce istemenizde fayda var. Çevirmekle uğraşmazsınız.

 

6. Konaklama Belgesi: 

Az önce de bahsettiğim gibi 15 günlük bir konaklama belgesine ihtiyacınız var. Ben orada evde kalacağım için konaklama belgem olmadığını söylediğimde “Eksik Belge” ile vize başvurumu yaptılar ama işleme alınmadı. Hemen ertesi günü bu belgeyi götürüp teslim ederek vize işlemini başlatabildim.

 

7. Sağlık Sigortası:  (İspanyol firmadan yapacağınız için İspanyolca düzenlemelerini isteyin. Olmadı İngilizce verir her firma.)

DİKKAT! 10.07.2019 TARİHİNDEN İTİBAREN, SADECE İSPANYOL FİRMALARINDAN YAPILAN SAĞLIK RAPORU KABUL EDİLİYOR. İSPAYOLCA DÜZENLENMELİ.

Yazının başında Ayşenur firma bilgisi verdi. Onunkinin aynısını yaptırabilirsiniz.

8. Sabıka Kaydı: (Kesin Değil ama Bu belge İspanyol ve Apostilli Olmalı)

Eğer 6 aydan uzun kalacaksanız sabıka kaydı ve hemen ardından doktor raporu olması gerekiyor. Ben bir dönem Erasmus yapacağım için buna ihtiyaç duymadım. Zaten istemediler bile. 

Melike, bir yıl gideceği için bu belgeye ihtiyaç duydu ve bu süreçleri yaşadı ve sizler için yazdı.

En çok sıkıntı yaşanan, eksik belge uyarısı alınan, birçok kez gidip gelmeye sebep olan belgeler sabıka kaydı ve doktor raporu.

Öncelikle kaymakamlara, hükumet konaklarına, savcılıklara, nüfus müdürlüklerine giderek sabıka kaydınızı alabilirsiniz. Sonrasında (savcılığa gitmediğim için emin olamasam da) aynı binada apostilletebiliyor olmalısınız. Zaten sorarlar ama mutlaka İspanya’ya gideceğinizi söyleyin, apostilinizde “la hey” ibaresinin bulunması gerekiyor. Bu apostil yazılıp imzalanıp mühürlendikten sonra da bir yeminli tercümana gidip bunu İspanyolca’ya ya da İngilizce’ye çevirtmeniz gerekiyor. Yeminli tercüman da sizi anlaşmalı, bağlı olduğu notere yönlendirecektir ama naçizane önerim şu; notere gidip yeminli tercümanları olup olmadığını sorun ikisini de aynı yerde yaptırın işiniz hızlı ve kolay hallolsun.

Bazı noterlerin karşı dairelerinde, bazı noterlerin kendi bulundukları dairede tercümanları olabiliyor, böylece işler daha kolay ilerliyor. Ben yeminli tercümanı kendisiyle beraber çalışan bir noterde çevirimi yaptırdım. Tercümanın bankosundan çeviriyi alıp yan bankoya verdim. Notere çeviriyi onaylattıktan sonra bu çeviri için de kaymakamlıklardan, hükumet konaklarından apostil istedim. Bu işlemlerden sonra; sabıka kaydında aldığım yere ait apostil ve onun çevirisinin de noterde çevirildiğine dair apostili vardı. Apostillendiği yer önemli değil ama birinin devlet binasına ait diğerinin notere ait apostili olmalı, çok önemli.


9. Sağlık Raporu:  (Kesin Değil ama Bu belge İspanyol ve Apostilli Olmalı)

Yukarıda bahsettiğim üzere 6 aydan uzun kalacaklar içindir ve tam teşekküllü bir hastaneden heyet raporu alınarak veriliyor.

Melike,  bir yıl gideceği için bu belgeye ihtiyaç duydu ve bu süreçleri yaşadı ve sizler için yazdı.

Sağlık raporunu sağlık kurulu kliniği bulunan herhangi bir devlet hastanesinden alabilirsiniz. Kendim faydalanamamış olsam da öğrenci belgeniz ile gider ve öğrenci olarak seyahat edeceğinizi söylerseniz ücretsiz yapılıyormuş ama şimdilik ücreti 200 ₺ (16.07.2018 tarihi fiyatıdır.). Yine İspanya’ya gideceğinizi belirtmelisiniz. Süreç ona göre işliyor (Gideceğiniz klinikler, sağlık raporunuzda bulunması gereken “2005 YILI ULUSLARARASI SAĞLIK TÜZÜĞÜNDE BELİRTİLEN, HALKIN SAĞLIĞI İÇİN TEHLİKE ARZ EDEBİLECEK HASTALIKLARDAN HİÇ BİRİNİ TAŞIMAMAKTADIR. “ ifadesi belirttiğiniz ülkeye göre değişiklik gösteriyor ve bu ifadenin bulunması İspanya Vizesi için şart.). Randevuyu mümkün olduğunca erkene alın, kuruldan gittiğiniz için muayene önceliğiniz olsa da önceliği olan bir tek siz olmayacaksınız. Bir gün içinde halledebilirseniz muhtemelen ertesi gün gidip sağlık raporunuzu alabilirsiniz. Sağlık raporunu aldıktan sonra yine apostil yapılan herhangi bir hükumet binasına giderek apostilletiyorsunuz ve sabıka kaydında bulunan adımları yine gerçekleştirerek çevirisini alıyor onu da apostilletiyorsunuz. Burada da orijinal evrakta “Başhekim imzalamıştır. “ifadesi ve noterde çevrilen evrakta da “Katip imzalamıştır.” ifadeleri mutlaka olmalıdır.

 

10. Maddi Durum Evrakları: 

Sponsor dilekçesi anne veya babanızın sizi desteklediğine dair bir yazıdır. Dilekçe örneğini altta verdim.

Ne varsa götürün. Sizin veya çekirdek ailenizden birinin her türlü varlığını gösterin. Zararı yok. Araba ruhsatı, ev tapusunu, arsa tapusu, dükkan, banka hesap dökümü (eğer ev araba babaya aitse babanın banka hesabını götürmek mantıklı olacaktır.) maaş bordrosu vs.

Siz siz olun Erasmusa karar verdiğiniz an para biriktirmeye başlayın. Hesap dökümü 3 aylık olacak. 3 ay boyunda hesabınızda 2000+ TL para olsun.

Altta örneğini verdiğim dilekçe de İspanyolca olmalı!

TARİH

İspanya Başkonsolosluğu’na

                ………….. Üniversitesi ……… bölümü … sınıf öğrencisi …………….PASAPORT NUMARALI …………… TC kimlik numaralı ……………… doğumlu KIZIM/OĞLUM ………………..’in  …/…/… – …/…./… tarihleri arasında yapacağı yurtdışı eğitim faaliyetine ilişkin eğitim, konaklama, sağlık ve gezi masraflarının tümünün tarafımca karşılanacağını taahhüt ederim. Tarafıma ait belgeler dilekçe ekinde mevcuttur.

SPONSORUN ADI SOYADI

İMZASI

11. TC Kimlik Belgesi ve İkametgah:

https://www.turkiye.gov.tr/’den belge almanızı kat-iyen önermem. Gidin adam akıllı nüfus dairesine ıslak imzalı ve mühürlü ikametgah belgenizi alın. Aynı zamanda nüfustan 12 numaralı belgeniz olan “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği”nizi de alacaksınız. Tertemiz işte.

 

12. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: 

Aile Bağı Gösterir belge istiyorlar. Çünkü sizin babam diye hesap dökümünü götürdüğünüz kişinin babanız olduğundan emin olmaları gerek. Bu belge bu belgedir. Nüfustan alınız.

 

13. Pasaport Fotokopisi:

Pasaportunuzun ilk sayfası yani bilgilerinizi içeren kısmın fotokopisi gerekiyor.

Ben emniyete gittim ve 25 yaşıma kadar ücretsizmiş verin gitsin dedim. Sağ olsun oradaki memur da 25. yaş günüme kadar harçsız pasaport çıkarttı. Birçok öğrencinin ilk yurtdışı deneyimi erasmus olacağı için bir bu bilgiyi de vereyim istedim. Sadece ₺133,50 cüzdan bedeli ile 25 yaşa kadar ücretsiz pasaport alabiliyorsunuz. Eğer 25’i geçtiyseniz okuldan eğitim faaliyeti nedeniyle pasaport çıkartacağınızı belirtir bir belge ile başvurursanız yine pasaport harcı ödemezsiniz.

 

Bu kadar 🙂

Evet, belgeleriniz bu kadar. Bu söylediğim sıra çok önemli ama siz yinede konsolosluğa başvuruya gittiğinizde her tarafta asılı bulunan hatta konsolosluğun dış kapısında dahi asılı bulunan evrak sırasına bakın. Evrak listesine bakın. Başvuru tarihinizden önce mutlaka konsolosluğa giderek bu evrakları sorun. Bilgi alın. Eksik belge veya başka bir sebeple randevunuzun yanmasını veya tekrar izin alıp oralara gitmek istemezsiniz. Konsolosluğu’nun kapısında bu bilgilerin olacağı benim aklıma gelmedi ve spontane gelişti ama tecrübeli olduğum için bundan sonra, önce konsolosluğa giderek bilgi almak isteyeceğim.

_________________________________________

Oradaki İnsanları Nasıl Davranır?

Kapıdaki güvenlik abi çok iyi birisi o size mutlaka yardımcı olur. Binaya girerken İspanyol polisler size halinizi hatırınızı soracak. Lütfen interpol sizi yakalamış gibi şaşırıp kalmayın 🙂 Birkaç tane İspanyolca hal hatır cümlesi öğrenin ve polislerle minik bir diyaloğa girmekten çekinmeyin. Çok sevecen ve iyi insanlar orada çalışıyor. Gelelim belgeleri teslim edeceğiniz hanımefendiye. Bu hanımefendi her ne kadar sinirli asabi herkesi tersleyen, dosyaları üzerinize atan biri gibi gözükse de aslında sizin vize almanızı sağlayan ve sizin vize almanız için kendini paralayan bir insan. Eğer o size zorluk çıkarmazsa aşırı bir durumunuz yoksa vizeyi alırsınız. İngilizce veya Türkçe muhatap olmaya hazır olun. Merak etmeyin İspanyollar da akıcı İngilizce konuşamıyor kimse sizi yargılamaz. Derdinizi anlatın yeter.

 

Sevgili Yasemin de deneyimlerini paylaştı. Aynen sizlere iletiyorum. (Dikkat bu yazı 2018 Kasım yasasından önce çıktı. Bazı kurallar değişmiş olabilir. Konsolosluğun kapısında bulunan güvenlik görevlisinden ve bilgilendirme panosundan güncel bilgileri mutlaka edinin.)

Merhaba, öncelikle yazı bana çok yardımcı oldu. Ben de yeni başvuru yaptım. Bir kaç şey konusunda belki güncelleme yaparsın diye yazmak istedim.
-Mümkün olduğu kadar ilk saatlere alın randevuyu çünkü ileri saatlere kaldıkça kapıda bekleme süreniz artıyor. Bir gün saat 10.20 randevusuna 12.40’ta girdim, diğerinde 9.00 randevusuna 9.15’te girdim.
-Haziran başında hele iyice rahat oluyor(evet o zaman da gittim :D) ama dikkat edin kabul belgesinde yazan okul başlangıç tarihinden en erken üç ay önce başvuru yapabiliyorsunuz.
• Kurumlardan, okuldan aldığınız belgeler mutlaka imzalı kaşeli olsun, olur veren kişi dalgınlıkla unutur.
• Eğer şehir dışından geliyorsanız konsolosluğun vize randevularının açık olduğu bir gün daha İstanbul’da bulunmanızı tavsiye ederim, eksik belge çıkarsa sıkıntı olmasın.
• Eksik belge olduğu takdirde Cuma hariç size verecekleri yazıyla gelip tamamlayabiliyorsunuz.
-Başvuru formu için : Bu belgeye bir de pasaporttaki gibi yüzünüzün net olduğu kesinlikle üzerinde oynanmamış (çok önemli fotoğrafçıya özellikle söyleyebilirsiniz) bir vesikalık yapıştırmanız gerekiyor. Ayrıca vesikalık almıyorlar.
-Kabul belgesi: Bu belgenin de orijinalini mutlaka alın. İçerik olarak okuyacağınız tarihler yazmalı.
-Hibe teyit belgesi: Bu belgenin içeriği de önemli. Okuldan Erasmus programına gideceğiniz üniversiteye yerleştiğiniz belirtilmeli (hibe olmasa da böyle bir belge hazırlatın). Eğer hibeyi almanız kesin değilse ve “alması beklenmektedir” şeklinde yazıyorsa yine harç isteniyor(eğer gideceğiniz okul harç istiyorsa). Ve harç ücreti net miktar olarak yanınızda olmalı bozup üst verme gibi bir şey yapmıyorlar.
-Sigorta: Önemli nokta hem adınıza düzenlenmiş sigorta içeriğini belirten bir belge olmalı, hem de kaşeli imzalı bir şeyler olmalı yanınızda.
-Ben e-devletten belge aldım kabul ettiler, sıkıntı olmadı.
-Pasaport fotokopisi: Pasaportun dolu olan her sayfasının fotokopisi gerekiyor. Örneğin ilk sayfa dışında bir vizeniz ve giriş çıkışlarınızın damgaları var o sayfalar da fotokopi olarak bulunmalı.
-İçerideki memurlar: İçerideki memurlar da kırık da olsa Türkçe biliyor. Sakin ve güler yüzlü olmanız onların da daha anlayışlı olmasını sağlıyor. Eksik bir şeyde ya da hatalı bir durumda sinirlerinizi bozabilirler aman siz sakin kalın çözüm odaklı olun, aşırı ısrarcı olmak size zarar verebilir. Eğer memur tamam diyip fişi verdise teşekkür edip koşarak uzaklaşın 🙂

Bunlar da benim yazına ek olarak yaşadıklarım. Beklerken konuştuğum bir çok insan bu bilgilere ulaşamadığı için sıkıntı yaşadı maalesef. Tekrar teşekkür ederim 🙂

İspanya Erasmus+ Vizesi Nasıl Alınır?” üzerine 60 yorum

 1. Merhaba, öncelikle yazı bana çok yardımcı oldu. Ben de yeni başvuru yaptım. Bir kaç şey konusunda belki güncelleme yaparsın diye yazmak istedim.
  -Mümkün olduğu kadar ilk saatlere alın randevuyu çünkü ileri saatlere kaldıkça kapıda bekleme süreniz artıyor. Bir gün saat 10.20 randevusuna 12.40’ta girdim, diğerinde 9.00 randevusuna 9.15’te girdim.
  -Haziran başında hele iyice rahat oluyor(evet o zaman da gittim :D) ama dikkat edin kabul belgesinde yazan okul başlangıç tarihinden en erken üç ay önce başvuru yapabiliyorsunuz.
  • Kurumlardan, okuldan aldığınız belgeler mutlaka imzalı kaşeli olsun, olur veren kişi dalgınlıkla unutur.
  • Eğer şehir dışından geliyorsanız konsolosluğun vize randevularının açık olduğu bir gün daha istanbulda bulunmanızı tavsiye ederim, eksik belge çıkarsa sıkıntı olmasın.
  • Eksik belge olduğu takdirde Cuma hariç size verecekleri yazıyla gelip tamamlayabiliyorsunuz.
  -Başvuru formu için : Bu belgeye bir de pasaporttaki gibi yüzünüzün net olduğu kesinlikle üzerinde oynanmamış(çok önemli fotoğrafçıya özellikle söleyebilirsiniz) bir vesikalık yapıştırmanız gerekiyor. Ayrıca vesikalık almıyorlar.
  -Kabul belgesi: Bu belgenin de orijinalini mutlaka alın. İçerik olarak okuyacağınız tarihler yazmalı.
  -Hibe teyit belgesi: Bu belgenin içeriği de önemli. Okuldan erasmus programına gideceğiniz üniversiteye yerleştiğiniz belirtilmeli (Hibe olmasa da böyle bir belge hazırlatın). Eğer hibeyi almanız kesin değilse ve “alması beklenmektedir” şeklinde yazıyorsa yine harç isteniyor. Ve harç ücreti net miktar olarak yanınızda olmalı bozup üst verme gibi bir şey yapmıyorlar.
  -Sigorta: Önemli nokta hem adınıza düzenlenmiş sigorta içeriğini belirten bir belge olmalı, hem de kaşeli imzalı bir şeyler olmalı yanınızda.
  -Ben e-devletten belge aldım kabul ettiler, sıkıntı olmadı.
  -Pasaport fotokopisi: Pasaportun dolu olan her sayfasının fotokopisi gerekiyor. Örneğin ilk sayfa dışında bir vizeniz ve giriş çıkışlarınızın damgaları var o sayfalar da fotokopi olarak bulunmalı.
  -İçerideki memurlar: İçerideki memurlar da kırık da olsa Türkçe biliyor. Sakin ve güler yüzlü olmanız onların da daha anlayışlı olmasını sağlıyor. Eksik bir şeyde ya da hatalı bir durumda sinirlerinizi bozabilirler aman siz sakin kalın çözüm odaklı olun, aşırı ısrarcı olmak size zarar verebilir. Eğer memur tamam diyip fişi verdise teşekkür edip koşarak uzaklaşın 😀

  Bunlar da benim yazına ek olarak yaşadıklarım. Beklerken konuştuğum bir çok insan bu bilgilere ulaşamadığı için sıkıntı yaşadı maalesef. Tekrar teşekkür ederim 🙂

  1. Çok teşekkürler Yasemin, yazının yardımcı olması çok sevindirici, verdiğin bilgileri de yazıya ekledim. 🙂

 2. merhaba kalıcak yeri davet gönderen kurum tarafından ayarlanacak olması durumunda sizce yine de 15 günlük rezervasyon göstermem gerekli olur mu

  1. Bu konuda bilgi almadım fakat siz yine de iptal edilebilen bir rezervasyon yapın booking üzerinden. İstemedikçe vermezsiniz başvuru esnasında. İsterlerse verirsiniz gitmeden yine iptal edersiniz çünkü bir adresiniz var o konuda sorun yaşamazsınız. Başvuru formuna okulun ayarladığı yerin adresini yazın mutlaka.

 3. Merhaba, Erasmusta ispanya san sebastian’da 1 dönem eğitim hakkı kazandım. Bu belgeler haricinde öğrenciden vize parası isteniyor mu? İsteniyorsa vize ücreti ne kadar?

 4. İyi günler yazı çok yardımcı oldu ama netleştiremediğim bir konu var o da sağlık raporu ben bir dönem erasmus için gideceğim (şubat-haziran) arası acaba sağlık raporu gereklimidir

  1. Merhaba Başak,

   Bir dönemlik Erasmus vizeleri için sağlık raporuna gerek yok. İstanbul’dan yapılan başvurularda böyle bir belge yazmıyor. Ama eğer yapman gerekirse öğrenci belgen ile devlet hastanelerinde(hepsi yapmıyor bu işi araştırman gerek) “ücretsiz” olarak sağlık raporu alma imkanın var.

   Soruların olursa çekinmeden sorabilirsin.

   Sevgilerle.

 5. Verdiğin bilgiler gerçekten çok yararlı oldu 07.12.2018 tarihinde randevum var.Yalnız bir diğer merak ettiğim konu yaptığın son güncellemede bahsettiğin daha doğrusu neredeyse tüm belgelere eklediğin İspanyolca ve apostilli olma zorunluluğu.Bu durum yeni mi ortaya çıktı?Ben tüm belgelerimi senin vermiş olduğun bilgiler ışığında hazırladım.Eğer bu belgelerin çoğunun İspanyolca ve apostilli olma durumu söz konusuysa sürecim uzayacaktır.Cevap verirsen sevinirim.

  1. Evet, bana da birisi haber verdi. Buradan yayınlarsam sizlere ulaşacağını düşünerek derhal güncelleme yaptım. Kendisinin süreci bu yeni yasa sebebiyle 2 hafta uzadı. Yeni belgeleri hazırlamak için daha fazla masraf ve zaman gerekecek randevu arefesinde. Bir an evvel ilgili belgeleri apostilletip çevirtmen gerekiyor 🙁

   1. Bunu duyduğuma gerçekten üzüldüm.Tüm evraklarım hazırdı gerçekten çok büyük bir sürpriz oldu bu.Peki bu yürürlüğe giren yasayı ve evrak değişikliğini nerede görebiliriz?Kendi sitelerinde ve istenilen belgeler kısmında böyle bir değişiklikten bahsedilmiyor.

    1. Yazıda da belirttiğim üzere, uzun dönem vizelerinde konsolosluk binası hariç hiçbir noktada kesin bilgi yok. Kendi siteleri dediğin site büyük ihtimalle kendi siteleri değil. Doğrulamak için tek iletişim kaynağı yine konsolosluğun kendisi.

 6. Arkadaşlar merhaba, 21 Kasım’da Erasmus için 5 aylık vize başvurusu yapmaya eksiksiz bir şekilde gittim tüm belgelerim tamdı ancak orada ki görevli bana kanunun değiştiğini ve belgelerimi İspanyolcaya çevirtip, apostil mühürü vurdurmamı söyledi.

  Bana geri verdikleri belgeler;
  -Seyahet sigortası
  -öğrenci belgesi (ingilizce olmasına rağmen)
  -hibe hazısı (ingizliceydi bu da)
  -babamın ve benim yazdığımız dilekçeler
  -konaklama belgesiydi.

  Ben normalde İzmir’de oturduğum için ne yapacağımı şaşırdım çünkü kısıtlı vaktim vardı bu yüzden aceleyle İstanbul’da ki çeviri bürolarıyla konuşmaya başladım işimin acele olduğunu söyleyince bana 4.000 lira gibi
  çok uçuk rakamlar verdiler, bu yüzden size önerim olabildiğince soğukkanlı olun, aceleniz olduğunu tercümanlara belli etmeyin ve kesinlikle çok fazla yerden fiyat almaya çalışın ben bir saat içinde telefonla 6-7 yerden fiyat aldım ve istanbul için en ucuz fiyatı Beşiktaşta bir noterin çalıştığı tercüme bürosu verdi o da sadece tercüme 900 ₺ idi.

  Ben İzmir’de daha ucuz bir yer bulduğum için ve derslerimede devam etmem gerektiği için İzmir’de çevirimi yaptırdım (700 ₺ aldılar), sonrasında tercümanın çalıştığı noterde belgelerimi tasdiklettim o da 1200 ₺ gibi birşey tuttu sağolsunlar öğrenci olduğum için indirim yaptılar, tasdikten sonra kaymakamlıkta apostil aldım belgelerime (apostil için para almıyorlar ve 15 dk filan sürüyor bu işlem) sonuç olarak tahminimden çok çok daha ucuza hallettim bu işlerimi ve bir hafta sonra belgelerimi apsotilli olarak konsolosluğa geri götürdüm.

  Eksik belgeleri vermek için gittiğimde orada konuştuğum diğer insanlardan başka belgelerede bu işlemleri yaptırmalarını istediklerini öğrendim
  O belgelerde, vukuatlı nüfus kayıt örneği, kabul mektubu ingilizce gönderilmiş birinin o (benim ki ispanyolca gelmişti o yüzden istememişlerdi ama tekrar gittiğimde neden yok dediler aldıklarını söyledim ama orijinali var veriyim mi deyince aldılar ojinalini.), benim dışımda ki insanlardan istedikleri arasında bu ikisini hatırlıyorum siz yine de araştırırsınız.

  Son olarak eğer Türkiyede ki okulunuz hibe yazısını, öğrenci belgesini vs. İspanyolca veriyorsa İspanyolca isteyin derim ve eğer kabul mektubunuz İngilizce ise gideceğiniz okuldan İspanyolcasini rica edin gönderirler böylece bir kaç belgenin çeviri masrafından kurtulmuş olursunuz. Bir de ben başvuru formunu ingilizce bulup doldurmuştum orada bana ispanyolca verdiler, sizde bulraanız ispanyolca doldurun derim orada uğraşmazsınız

  Son olarak yeminli tercümanla çalışın yoksa noter tasdiki alamazsınız. Hepinize bol şanslar umarım işlerinizi kolayca halledersiniz. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

  1. Yorumun için çok teşekkür ederim Başak.Benimde bir hafta sonra randevum var.Maddi durum evrakları için de aynısını istediler mi?Vize başvuru formunu İspanyolca olarak nereden buldun internette var mı?Ayrıca babanın ve senin yazdığınız dilekçeler için noterden beyanname mi aldın?Kendi yadığın dilekçede nelerden bahsettin tam olarak?Bu dilekçe işini yeni eklemişler sanırım.Son olarak duyurular kısmında İspanyolca veya İspanyolca çevirili evraklar olması gerektiğini söylemişler.Bu durumda noterden onaylatmak gerekiyor mu hala?

   1. Merhaba,
    Maddi durum için benden istemediler ama benim maddi durum belgelerimin bir kısmını bankadan ingilizce almıştım başkasından istediler mi bilmiyorum.
    Formu ingilizce doldurmuştum bana orada ispanyolca olmalı diyip form verdiler konsoloslukta doldurum yani.
    Evet dilekçeler için taahhüt yaptım noterde pnlarda dilekçe başına 50 liraydı. Babamın dilekçesinde ispanyadayken benim masrafları bakımımı va karşılayacağını teyit etti. Benim dilekçmede de erasmus için gideceğim tarihler arasında eğitim alacağım için vize taleb ettiğim ve eğitimim bittiğinde ülkeme geri döneceğimi söylediğim bir dilekçeydi.
    Eğer noter tasdiğin yoksa kaymakamlık apostil vermiyor o yizden her türkü noter tasdiki gerekli.
    Umarım sorularına cevap olur

    1. Yorumun için çok teşekkür ederim Başak.Tercüme bürosuna gittim fiyat öğrenmek için tüm belgeleri ayrı ayrı inceledi.Özellikle seyahat sağlık sigortası,babamın banka hesap dökümleri(ben 1 yıllık almıştım) ve hibe yazısı için(İngilizce hariç vermedi okul).Bu belgelerden ikisinin 5-6 sayfayı bulmasından ve bir belgeninde ingilizce olmasından dolayı çeviri masrafının çok tutabileceğini söyledi.Sen çeviriyi yaptırırken nereleri özellikle çevirttin?Örneğin sigorta poliçesinin içerik kısmınıda çevirtmeye gerek var mı?Ya da mesela konaklama belgesindeki tüm detayları?

     1. Bütün bilgileri çevirdiler bende, senin yerinde olsam okula ısrar ederdim türkçesi için çünkü cidden ingilzice berle çevirtmek ayrı masraf oluyor. Bana söylenennkarakter bazında hesapladıklarıydı ve bütün herşeyi çevirdiler

   1. Evet, hibeli olsanız dahi gitmek için sponsor şart diyorlar. Anne veya baba sponsor olmalı ve banka gesabında birkaç bin ₺ olmalı mutlaka. Ne kadar çok olursa o kadar iyi. Bu hususta borç alıp parayı bankada göstererek vize alanlar oluyor.

 7. Merhabalar benim vize gün aralığı 162 gün gibi oluyor sağlık raporu ve sabıka kaydı çıkartmama gerek var mı acaba ?

 8. Merhaba size birkaç sorum olacaktı.Öncelikle çevirttiğiniz belgeler için noter onayı şart mı, notere onaylatmadan apostil alma gibi bir seçeneğimiz oluyor mu ?

  1. Merhaba, apostil sadece resmi belgelere verilen bir şeydir. Önce apostil alıp sonra çevirtip sonra yine apostil almanız gerekiyor. Ayrıca fotokopi vs çekilirken apostilin bir kısmı gözükmezse bile sprun çıkarıyorlar. O nedenle apostil, resmi belgelerde düzgünce görünmeli, fokotopi ve çeviriler için yeniden yapılmalı.

   1. Teşekkür ederim. 🙂 Birkaç sorum daha olacak…
    1-Başvuru formunu hangi dilde doldurmamız gerekiyor?
    2-Dilekçelerimizi elde mi yazmalıyız yoksa elektronik ortamda mı ? Ayrıca dilekçeler için noter işlemlerini diğer belgelerden farklı mi yapmamız gerekiyor ?
    3- Konaklama belgesi ispanyolca olmalı denilmiş. Ben booking üzerinden sitenin dilini ispanyolca yapıp rezervasyon kağıdını ispanyolca çıkarttım. Bunu kabul ederler mi yoksa çevirtmem gerekiyor mu ?

 9. Teşekkür ederim. 🙂 Birkaç sorum daha olacak…
  1-Başvuru formunu hangi dilde doldurmamız gerekiyor?
  2-Dilekçelerimizi elde mi yazmalıyız yoksa elektronik ortamda mı ? Ayrıca dilekçeler için noter işlemleri gerekiyor mu? İspanyol bir arkadaşıma yazdırsam yeterli olur mu ?
  3- Konaklama belgesi ispanyolca olmalı denilmiş. Ben booking üzerinden sitenin dilini ispanyolca yapıp rezervasyon kağıdını ispanyolca çıkarttım. Bunu kabul ederler mi yoksa çevirtmem gerekiyor mu ?

  1. 1- Linkte kendileri paylaştıkları için onlar Türkçe verdiyse Türkçe, İngilizce verdiyseler İngilizce doldurmak gerekir. Bu durum güncellenebileceği için kesin konuşmuyorum. Konsolosluk ne derse o.
   2- Dilekçeler imzalı olsun da elle veya bilgisayar çıktısı fark etmez. Düzgün ve okunaklı olması açısından bilgisayarda yazılmasını öneririm. İspanyolca değilse çevirtip noter onayı almak gerekir ama İspanyolca ise sorun olacağını sanmıyorum. Bu konuda net bilgim yok maalesef. Resmiyet açısından yazıp çevirtmeyi öneririm.
   3- Bookingden alınan İspanyolca veya İngilizce onay belgesi yeterlidir. Site dilini İspanyolca yapmaya gerek yok zaten Booking, rezervasyon yapılan ülkenin yerel dilinde onay belgesi veriyor.

 10. Benim okulum bana aylik 500 euro hibe veriyor.benim sponsor dilekcesi ve evraklari hazirlatmam gerekli mi?

 11. Ankara büyükelçiliğinde de aynı durum geçerli mi ? İstenen tüm evraklar yine ispanyolca mı olmak zorunda ?
  Sitede neden güncellememişler ki bu durumu

  1. Hangi siteden bahsediyorsun?

   Ankara’da geçerli olmayabilir.

   Benim bildiğim kadarıyla “resmi” bir siteleri yok. konsolosluk kapısında giderek bilgi almak en mantıklısı.

  1. Çok teşekkürler. O bilgileri oraya eklemeleri için birçok defa bildiride bulunmuştuk. Sonunda eklemişler. Ben de siteye ekliyorum. Konuyla ilgili sitede eksik veya yanlış bilgi varsa lütfen haber ver ki ben de yazıyı güncelleyeyim. 🙂

   1. Merhaba,
    Ankara için eklenen linkte sponsor olarak ana, baba, kardeş yazıyor. Ama İstanbul için astıları evrak listesinde sadece ana, baba var. Benim sponsorum kardeşim olacak. Bu konuda tam emin olamıyorum. Siz net olarak biliyor musunuz? (Harici olarak hibe alacağım) Son olarak sağlık sigortası için nereyi önerirsiniz?

    1. “Annen veya baban tam vukuatlı nüfus kayıt belgesi alırsa orada kardeşin de gözükür ve 1. derece akraba olduğu için sponsor olabilir.” diye düşünüyorum.

     Konsolosluktaki görevli bana annen veya baban sponsor olacak demişti.

  2. randevuyu direkt oradan mı aldınız yoksa bls gibi acentalar mı kullandınız? Bir de hangi belgeyi ispanyolcaya tercüme ettirdiniz?

 12. Merhaba, 18 Temmuzda İstanbula vize başvurusuna gideceğim. Dün akşam bu yazıyı okuyup sabah apar topar tercüme bürosuna gittim. Ama konsolosluğun sitesinde bu bilgiler bulunmuyor ve konsolosluk ısrarla o belgeler diyor. Nolur bir yardım edin çevirilere 500 tl vermek ve başvuruya gittiğimde bunlar İspanyolca olacaktı denilmesini istemiyorum yıldım bu süreçten… 😓

  1. Merhaba, yazıyı güncelledim. Konsolosluğun resmi sitesinde istenilen belgeler eklenmiş. Ben de o siteye link verdim.

   Bu konudaki tek yetkili merci konsolosluğun kendisidir. Tavsiyem derhal konsolosluğa giderek ilk elden bilgi alman yönünde. Kapıdaki güvenlik tüm konularda bilgi veriyor.

   Eğer edindiğin bilgiler doğrultusunda sitede hata varsa da düzeltmeni rica edeceğim. Teşekkürler.

   1. Çok teşekkür ederim… İstanbul dışında ikamet ettiğim için süreci biraz sıkıntılı yaşıyorum. Güncellediğin bilgiler ile birlikte konsoloslukta bulunan panonun fotoğrafını eklemişsin ama maalesef gözükmüyor.

  2. Merhaba, bende vize almaya haftaya gidicem. Tam olarak ne istediklerini vize görüşmenden sonra yazar mısın? Çok çaresiz hissediyorum her şeyi çevirtmek ve noterde onaylatmak çok masraflı

 13. Seyahat saglik sigortasi ispanyadan yapilacakmis nasil olacak yaptiran varsa bi yardim edin burdan yaptirdim kabul etmediler 😓😓😓

 14. Verilen vizenin belli bir süresi var mı?Mesela direkt kabul mektubundaki tarihleri baz alarak mı veriyorlar?Benim yeşil pasaportum var ve okul bittikten sonra biraz daha kalmak istiyorum gezmek için napmalıyım?

  1. Bir dönem gidilecekse 180 günlük vize verilir. Okul genellikle 4-5 ayda biter. Zaten fazladan 1 ay kalır. Önemli nokta verilen vize İspanya vizesidir. İspanya dışına çıkarmayabilirler. 90 günü geçen konaklamalarda yeşil pasaportun vize muafiyeti olmuyor “bildiğim kadarıyla.”

 15. Merhaba ben Doğa Sigortadan sigortamı yaptırmıştım.Şimdi kesin geçerli sayılmayacak mı yeniden mi yaptırmam gerekiyor :/

 16. Merhaba
  Tüm belgelere apostil gerekiyor mu yoksa sadece adli sicil ve sağlık raporu için mi gerekli?

 17. Merhaba, tc kimlik fotokopisi, nüfus kağıt örneğinin ve de ikametgah belgelerinin tercümesine ihtiyaç var mı ?

 18. merhaba yakın zamanda başvuranlar var mı acaba ? başvuralı 20 gün oldu fakat hala sonuçlanmadı . ne kadar sürede sonuçlanır ?

 19. Merhaba,
  ben erasmus için vize başvurusu yapacagım gec kaldım baya paniğim şuan:)
  sağlık sigortası için hangi firmaları kabul ediyorlar(istanbul kons) acil yardımmmm:(

 20. Merhabalar,

  İstanbul’daki Konsolosluğa yakın zamanda başvuru için giden arkadaşlar varsa birkaç sorumuz var:

  Kimlik, pasaport, diploma, hesap dökümü, evlilik cüzdanı gibi belgelerin de ispanyolcaları isteniyor mu? Eğer isteniyorsa önce orijinal dökümanı notere tasdikletip, sonra kaymakamlıkta apostilletip, sonra çeviri yaptırıp, sonra tekrar apostil işlemlerini uygulamamız gerekiyor mu ?

  1. Apostil işlemlerini yazının son kısmında ekledim. Ona göre yapacaksınız eğer değişiklik olmadıysa. Konsolosluk panosundaki bilgiye göre tüm belgeler İspanyolca ve apostilli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir