Sanalda Küfür Eden Kitle

İçimden Gelenler, Neler Yaptıysam

Sanalda Küfür Eden Kitle

Genelde çoluk çocuk olurlar, ne dediğini bilmezler ama küfür ederler çünkü klavyeleri var.

Evet bu yazıda bu kitleden bahsedeceğim. Benim karşıma onlarca yüzlerce böyle tip çıktı. Hepsi de günün sonunda engellendi. Bunlar genelde yaşı 13’ün altında olan kitledir. Televizyonlarda 13 yaşı belli oranla limitlemelerinin sebebi bu şahısları görünce daha rahat anlaşılıyor.

Bu yaşlarda henüz “Türkçe“nin nasıl kullanılacağından bihaber, hiçbir yazım ve noktalama kuralını bilmeyen, sadece yarım yamalak duyduğu kadarıyla yazabilen, yazım ile konuşma dili arasındaki farkı bırak böyle iki farklı dil olduğunu bile bilmeyen “zırcahil” kitledir.

Karşılarına çıkabilecek her şeye küfür etme potansiyeline sahiptirler. Bir oyun videosunun altına “senin sesine” diye başlarlar, yabancı bir videoya “Türkiye’den senin” diye başlarlar. Nereye ne yazacakları asla kestirilemez lakin kesin olan bir şey var. O da ne kadar uzun ve çok “söv”erlerse o kadar etkili olacağını düşünürler. Yani uzun uzun bir ton küfür (üzerinde düşünülmeden hangi kelime olduğu belli olmaz) edince karşı tarafından sinirden delireceğini ve kuvvetli muhtemel karşılık vereceklerini ve bu şekilde sövmeye devam ederek amaçlarına ulaşacaklarını düşünürler. Fakat kendilerine cevap veren kitle de kendilerinden hiçbir farkı olmayan kitleden başka bir kitle değildir (Bu cümlede kitle kelimesi ile tekrir sanatı icra edilmiştir.).

Sanal dünyayla ilk tanıştığım dönemde bu kitleye çok kızardım. Bir süre kızmaya devam ettim, ta ki amaçlarına uygun davrandığımı anlayana kadar. Evet amaçları zaten benim moralimi bozmaktı neden buna fırsat verecektim ki? Bir zaman sonra gülmeye başladım ve böylece hem ben rahat ediyordum hem de onlar amaçlarına ulaşamadıkları için çıldırıyorlardı. Eğer hâlâ bu kitleyen kızan sinirlenen biriyseniz boşverin, bunlar hiç önemsenecek şahıslar değiller.

Bu işin psikolojik yanı olduğu gibi adli bir yanı var. İşte bu zırcahil kitle bundan tamamen habersiz. Evlerinde, sıcak yuvalarında, annelerinden aldıkları sütün kuvvetiyle klavye başına otururken kimsenin onlara ulaşamayacaklarını sanıyorlar. “8.8.8.8-8.8.4.4” DNS ayarlarını girdikten sonra internette “hacker” gibi gezdiklerini düşünüyorlar (yani öyle sanıyoruz). Oysa ki iş mahkemeye taşındığında girdiği tüm “uygunsuz” sitelere kadar tüm kirli çamaşırları ortaya dökülebilir. Bunun da farkında değiller çünkü zırcahiller. Aynı şekilde kişiye hakaretin 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacağı da bilmedikleri arasında.

Eğitim, bu ülkedeki en büyük eksiklik. Çocukların küçük yaşta başka aileleri ve öğretmenleri olmak üzere ağabeyleri ve ablaları tarafından eğitilmesi gerekiyor. Toplumsal kuralların öğretilmesi ve etiğin ne olduğunu anlatılması gerekiyor. Çok çalışmak gerekiyor. Eğer kendi hallerine bırakılırsa bu şekilde bomboş bir kitle olmaktan öteye geçemiyorlar maalesef.

Yazıyı paylaşarak daha çok insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir